خبر از https://www.news.ir

اگر جو بایدن ایالت کلیدی جورجیا را از آن خود کند

اگر جو بایدن ایالت کلیدی جورجیا را از آن خود کند، با شکست ترامپ روبه رو میشود, از سال ۱۹۹۲ که بیل کلینتون به پیروزی رسید، نخستین نامزد دموکرات خواهد بود که رای الکترال این ایالت را کسب کرده است. در آریزونا نیز هر چند روز چهارشنبه اعلام شد که آبی شده است اما این تیک آبی خوردن به سود بایدن با عجله بوده و به همین دلیل برخی از شبکه‌های خبری مانند سی‌ان‌ان از اعطای امتیاز آرای الکترال به بایدن خودداری کردند.

در مقابل شبکه فاکس‌نیوز به تبعیت از آسوشیتدپرس تیک آبی این ایالت را به سود بایدن زد و به همراه نوادا که آن نیز هنوز رایش کامل اعلام نشده است، آرای الکترال این دو ایالت را به نام دموکرات‌ها زد. البته اوضاع بایدنبا ۹۰ درصد آرای شمارش شده در ایالت آریزونا مناسب بوده و با ۱/ ۵۰ درصد از ترامپ که ۵/ ۴۸ درصد آرا را به دست آورده  پیش است. این ایالت ۱۱ آرای الکترال دارد.

در نوادا نیز با شمارش ۸۹ درصد آرا، ۴/ ۴۹ درصد آرا به بایدن رسیده و ۵/ ۴۸ درصد نیز به سود ترامپ آرا واریز شده است.  این شرایط که برخی خبرگزاری‌ها تیک آبی ایالت آریزونا را به سود بایدن زده‌اند موجب اختلاف در مقدار آرای الکترال نامزد دموکرات‌ها شده است. در حالی که نیویورک‌تایمز و سی‌ان‌ان ۲۵۳ رای الکترال را به بایدن اختصاص داده‌اند اما فاکس نیوز و آسوشیتدپرس آرای الکترال بایدن را ۲۶۴ اعلام کرده‌اند.

شکست ترامپ

چنانچه تیک نوادا آبی شود، دیگر کار ترامپ تمام است

در سناریوی دوم چنانچه تیک نوادا آبی شود،  شکست ترامپ است  و بایدن به ۲۷۰ رای الکترال رسیده است. در این شرایط هر رای دیگری که به سود بایدن واریز شود، تنها موجب فاصله بیشتر بایدن و یک پیروزی قاطع‌تر می‌شود. ایالت پنسیلوانیا می‌تواند با ۲۰ رای الکترال پیروزی بایدن را شیرین‌تر کند.

فیلادلفیا در این ایالت که بیشتری رای پستی نیز از آن این شهر است، می‌تواند پیروزی را برای بایدن رقم بزند.  در این ایالت در روز جمعه با شمارش بیشتر آرا که به ۹۵ درصد کل آرای این ایالت رسید، فاصله بایدن و ترامپ در میانه‌های این روز به ۳ دهم درصد رسید و و ترامپ با ۵/ ۴۹ درصد بالاتر از بایدن ۲/ ۴۹ درصدی ایستاد اما بنابه گفته ناظران روند شمارش آرا به سود بایدن بوده و احتمالا وی این ایالت را نیز فتح کند.

دو ایالت میشیگان و ویسکانسینمعجزه‌ای برای دموکرات‌ها خلق کردند

روز پنج‌شنبه اما دو ایالت دیگر دیوار آبی، یعنی میشیگان و ویسکانسین معجزه‌ای برای دموکرات‌ها خلق کردند تا خاطره بد سال ۲۰۱۶ از ذهن آبی‌ها زدوده شود. این دو ایالت در سال جاری برای بایدن سنگ تمام گذاشتند و در ویسکانسین بایدن با  ۴/ ۴۹ درصد، ترامپ ۸/ ۴۸ درصدی را شکست داد. در میشیگان اما اوضاع بایدن با اختلاف مناسب بود. او در این ایالت ۵/ ۵۰ درصد رای به دست آورد و سهم دونالد ترامپ، ۹/ ۴۷ درصد بود.

اوضاع آرا در پنسیلوانیا به تفکیک

جنجالی‌ترین ایالت در میان ایالت‌های انتخاباتی، ایالت پنسیلوانیا بوده است؛ چراکه سرنوشت انتخاباتی در این ایالت به دست آرای پستی افتاده است. ترامپ از اول نیز مخالف این آرا بود، چراکه می‌دانست دموکرات‌ها مشارکت بیشتری در این نوع رای‌گیری خواهند داشت. به همین دلیل با شمارش بیشتر آرا، اختلاف ۱۳ درصدی ترامپ در روز چهارشنبه به اختلاف ۳ دهم درصدی در روز جمعه رسید.

حالا با شمارش آرا، این احتمال مطرح شده است که بایدن بتواند این ایالت را با اختلاف ۲ تا ۳ درصد پیروز شود. بنابر نقشه راهی که آسوشیتدپرس روز جمعه منتشر کرد، این ایالت دارای ۱۰ کانتی یا منطقه انتخاباتی است. در فیلادلفیا، با ۸۲ درصد شمارش آرا، بایدن به رای ۲/ ۸۰ درصدی رسیده و ۱/ ۱۹ درصد از آن ترامپ شده است. در آلی‌گینی کانتی، با همین مقدار شمارش آرا، بایدن ۵۹ درصد آرا را کسب کرده و به ترامپ نیز سهم ۹/ ۳۹ درصدی رسیده است.

مونتگومری کانتی

در مونتگومری کانتی با ۹۴ درصد شمارش آرا، سهم بایدن ۵/ ۶۲ درصد بوده و ترامپ رای ۵/ ۳۶ درصدی داشته است. در باکزکانتینیز سهم بایدن ۴/ ۵۰ درصد آرا بوده و به ترامپ نیز سهم ۶/ ۴۸ درصدی رسیده است. در دله‌ور کانتی نیز پیروزی قاطع از آن بایدن بوده و با شمارش ۹۳ درصد آرا، ۵/ ۶۱ درصد سهم بایدن بوده و سهم ترامپ نیز ۶/ ۳۷ درصد بوده است.

در چستر کانتی نیز با همین مقدار شمارش آرا، بایدن ۷/ ۵۷ درصد آرا را کسب کرده و ترامپ به رای ۱/ ۴۱ درصدی رسیده است. باقی کانتی‌ها مانند لنکستر، یورک و برکز و لی‌های آرای خود را به سود ترامپ ریخته‌اند. اما در برخی از این کانتی‌ها مقدار شمارش آرا بالا نبوده است. مثلا در لی‌های با ۷۷ درصد آرا ترامپ با برتری اندکی از بایدن پیش است. او در این کانتی با همین مقدار شمارش آرا، ۶/ ۴۹ درصد آرا را به‌دست آورده و سهم بایدن نیز ۲/ ۴۹ درصد بوده است.

دعوای حقوقی پیش خواهد آمد؟

شکست ترامپ , ترامپ فردی نیست که باخت را به راحتی بپذیرد. او حتما به هر چه دم دستش باشد، متوسل خواهد شد. راهکار حقوقی چالشی است که خود وعده آن را داده است. او از روز جمعه به همراه لشکرش در توییتر رجزخوانی کرده و نتیجه انتخابات را زیر سوال برده‌اند.

او در توییتر نوشت: تقلب بزرگ، بعد در توییتی دیگر خواست که شمارش آرا متوقف شود. طرفداران او نیز در خیابان‌ها تجمع کردند و خواستار توقف شمارش آرا شدند. این در حالی است که در آریزونا، ادامه شمارش آرا به سود ترامپ رقم خورده و فاصله وی را با بایدن بسیار کم کرده است.

به همین منظور اگر در ایالت‌های دیگر، طرفداران نامزد جمهوری‌خواهان خواستار توقف شمارش آرا شده‌اند اما در این ایالت طرفداران وی خواسته‌اند شمارش آرا ادامه داشته باشد.

بایدن پیروزی را از آن خود خواهد کرد / شکست ترامپ

با ادامه شمارش آرا، بایدن پیروزی را از آن خود خواهد کرد و شکست ترامپ قطعی می شود ,مگر اینکه چیزی شبیه معجزه برای نامزد جمهوری‌خواهان اتفاق بیفتد. احتمالا زمانی که شما این گزارش را می‌خوانید، بایدن پیروز انتخابات شده باشد. این حزب به‌قدری از پیروزی خود مطمئن است که سایت انتقال قدرت خود را نیز به راه انداخته است اما ترامپ قصد دارد تا موضوع انتخابات را به چالشی حقوقی تبدیل کند.

شکایت‌های ترامپ در چند ایالت

شکایت‌های ترامپ در چند ایالت از سوی دادگاه‌های فدرالی مانند جورجیا رد شده است. ترامپ پیش‌تر نیز تهدید کرده بود در صورت لزوم نتیجه انتخابات را به دادگاه عالی که اکثریت مطلق آن دست محافظه‌کاران است، خواهد سپرد.

در این راستا مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه گفت در کنار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ایستاده است. مایک پنس در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «من در کنار رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ ایستاده‌ام. ما باید تمام آرای قانونی را بشماریم.»

همزمان رویترز گزارش داد که پلیس ایالت پنسیلوانیا در تحقیقات خود متوجه توطئه‌ای از سوی هواداران ترامپ شده است که به موجب آن، قصد داشته‌اند به مرکز شمارش آرا حمله کنند. گفته می‌شود افراد مسلحی از ویرجینیا قصد حمله به مرکز شمارش آرای ایالت پنسیلوانیا را داشته‌اند.

در این راستا، پلیس یک نفر را دستگیر کرده و تحویل دستگاه قضایی داده است. همچنین اسلحه این متهم نیز مصادره شد. در این خصوص هیچ موردی از تلفات گزارش نشده و پلیس گفت که توطئه آن در نطفه خفه شده است.

 

شکست ترامپ

توییتر و فیس‌بوک علیه هواداران ترامپ

کمپانی فیس‌بوک روز پنج‌شنبه یک گروه از حامیان رئیس‌جمهور آمریکا با هزاران عضو را از این شبکه اجتماعی حذف کرد. گروه موسوم به «دزدی [انتخابات] را متوقف کنید»،‌ به گزارش خبرگزاری رویترز، در هر ۱۰ ثانیه هزار عضو جدید می‌گرفت و تنها در یک روز ۳۶۵ هزار عضو به آن اضافه شده بود.

به گفته سخنگوی فیس‌بوک، نقطه مشترک در این گروه مشروعیت‌زدایی از انتخابات بود و شاهد فراخوانی نگران‌کننده به اعمال خشونت از طرف بعضی اعضای آن بودیم.

در مقابل گردانندگان این گروه می‌گویند تنها در پی به راه انداختن «اعتراضاتی مسالمت‌آمیز» بودند و فیس‌بوک از دادن اخطار به آنها سر باز زده است. از روز سه‌شنبه، سوم نوامبر، که انتخابات آمریکا برگزار شد، دونالد ترامپ همزمان با پیش افتادن رقیب دموکرات خود بارها تاکید کرده است که رای‌های متعلق به او شمرده نشده یا در مراکز شمارش آرا کارهایی غیرقانونی انجام شده است.

مدیر اف‌بی‌آی و آنتونی فاوچی، مدیر موسسه ایمن‌شناسی آمریکا، به ترامپ وفادار نبوده‌اند

کارزار  شکست ترامپ , وی تاکنون هیچ شاهد و مدرکی برای اثبات اتهامات او ارائه نکرده و دست‌کم در دو دادگاه نیز شکایت آقای ترامپ در این زمینه رد شده است. همزمان کمپانی توییتر روز پنج‌شنبه حساب کاربری استیو بَنِن،‌ مدیر سابق کارزار دونالد ترامپ، را به دلیل سخنانش در یک ویدئو به حال تعلیق درآورد.

بنن در این ویدئو اشاره می‌کند که کریس ری، مدیر اف‌بی‌آی و آنتونی فاوچی، مدیر موسسه ایمن‌شناسی آمریکا، به ترامپ وفادار نبوده‌اند و به همین دلیل باید سر از تن‌شان جدا شود. سخنگوی توییتر در توضیح این اقدام اشاره کرد که سیاست این کمپانی مقابله با ترویج و بزرگ داشتن خشونت است.

دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز این ویدئو را حذف کرده‌اند. گرچه نظرسنجی‌های پیش از انتخابات، پیروزی آسانی را برای جو بایدن متصور می‌شدند، اما رقابت بسیار نزدیک پیش می‌رود.

با توجه به اینکه شمارش در ایالت‌های پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا، نوادا و آلاسکا هنوز تکمیل نشده است و ترامپ هنوز هم فرصت پیروزی در انتخابات را دارد، بعید نیست نتیجه انتخابات ۲۰۱۶ که با پیروزی ترامپ همراه شد هم تکرار شود.


 >>>بیشتر بدانید

آخرین اخبار از شمارش آرای انتخابات آمریکا/ بایدن: در مسیر پیروزی قرار داریم


۲۰۱۶ تکرار می‌شود؟

بایدن تاکنون گفته است به پیروزی خود اطمینان دارد. روند شمارش آرا نیز چنین موضوعی را بیان می‌کند. اما در انتخابات ۲۰۱۶ ترامپ ۳۰۶ رای الکترال و رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون ۲۳۲ رای را به دست آورده بود.

چهار سال پیش نظرسنجی‌های پیش از انتخابات بر پیروزی کلینتون دلالت داشتند اما این ترامپ بود که با وجود رای مردمی کمتر، رای الکترال بیشتری را از آن خود کرد و در انتخابات پیروز شد؛ همانند آنچه در سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد و جورج بوش توانست با کسب ۵۳۷ رای بیشتر در ایالت فلوریدا از ال گور، کاندیدای دموکرات، با رای دیوان عالی و به دست آوردن آرای الکترال بیشتر، رئیس‌جمهور آمریکا شود.

نظرسنجی‌ها در انتخابات ۲۰۲۰/ آیا تجربه تلخ ۲۰۱۶ برای دموکرات‌ها تکرار می‌شود ؟

 

آرای الکترال هستند که رئیس‌جمهور را تعیین می‌کنند

در ایالات‌متحده، نامزد ریاست‌جمهوری با اکثریت آرایی که در روز انتخابات به‌دست می‌آورد، پیروز نمی‌شود بلکه این آرای الکترال هستند که رئیس‌جمهور را تعیین می‌کنند و هر نامزدی که دست‌کم ۲۷۰ الکترال کالج از مجموع ۵۳۸ رای الکترال را به دست آورد، رئیس‌جمهور خواهد بود.

هر ایالت بر اساس جمعیتش دارای تعداد مشخصی رای الکترال است که هر یک از دو نامزد می‌توانند با پیروزی نسبی در هر ایالتی، تمام آرای الکترال آن ایالت را از آن خود کنند.

البته نسبت جمعیت هر ایالت با تعداد آرای الکترال آن متناسب نیست، به این معنی که ایالت کالیفرنیا با جمعیت حدود ۴۰ میلیون نفر (در سال ۲۰۲۰) دارای ۵۵ رای الکترال است (حدودا به ازای هر ۷۳۰ هزار نفر یک رای الکترال) اما ایالتی همچون وایومینگ با جمعیت تقریبی ۵۸۰ هزار نفر سه رای الکترال دارد (حدودا به ازای هر ۱۹۳ هزار نفر یک رای الکترال).

رای اکثریت در انتخابات الزاما به معنی پیروزی نهایی نیست

این دو موضوع یعنی اینکه یک نامزد با پیروزی فرضی ۵۱ درصد آرای مردمی در مقابل ۴۹ درصد آرای رقیبش، تمام آرای الکترال آن ایالت را از آن خود می‌کند و نیز رعایت نشدن تناسب جمعیتی در اختصاص آرای الکترال به ایالت‌ها باعث شده تا رای‌گیری الکترال دارای یک عیب بزرگ باشد و آن این است که به دست آوردن رای اکثریت در انتخابات الزاما به معنی پیروزی نهایی نیست و این جمعیت اقلیت (الکترال کالج هر ایالت) هستند که تصمیم نهایی را برای اکثریت می‌گیرند.

در این شرایط تاکنون پنج بار در سال‌های ۱۸۲۴، ۱۸۷۶، ۱۸۸۸، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ برنده بیشترین آرای مردمی با پیروز نهایی انتخابات متفاوت بوده‌ است.


>>>بیشتر بدانید

لینک منبع: شکست ترامپ/ ترامپ رفتنی شد آینده ترامپیسم | چرا ورق به سود بایدن چرخید؟ _ نیوز

https://www.news.ir/258486/%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D8%B4%D8%AF-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C/

نیوز


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.