خبر از https://www.news.ir

به گزارش نیوز؛ دنیای خبر دنیایی گسترده و در عین حال محدود است. گسترده از این نظر که نیوز یا اخبار نه زمان می‌شناسند و نه مکان و مخاطب هم، مربوط به قشر خاصی نیست و حتی کودکانی که هنوز به دنیا نیامده‌اند و نیز فوت شدگان را دربر می‌گیرد.

با وجود این همه گستردگی دنیای خبر، شاید با خود بگویید محدودیت در دنیای نیوز یا خبر معنا ندارد اما این محدودیت وجود دارد و گریزی هم از آن نیست و تنها باید تلاش کرد که برنامه‌ ریزی شده مدیریت شوند و تصمیمات درست و هدفمندی گرفته شود.

 

اهمیت خبر (نیوز)

 

محدودیت خبر

شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی، نبود امکانات به روز، مصلحت‌ها، تهدیدها، وابستگی‌ها، ترس از دست دادن‌ها، طمع به دست آوردن‌ها و بی‌توجهی‌ها و بی‌تفاوت بودن‌ها از جمله دلایل محدودیت حبر است. البته متذکر شویم که وقتی واژه خبر یا نیوز را به کار می‌بریم منظور اخباری نیست که صرفا در سایت‌ها و روزنامه‌ها منتشر می‌شوند بلکه ما هر روز در محیط خانه، مدرسه، محل کار، دانشگاه شاهد یا شنونده اخبار متنوع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره اعم از مثبت و منفی و اخبار صحیح و زرد هستیم و با وجود شبکه‌های اجتماعی هر کدام از ما گاهی نقش خبرنگار یا سایت یا روزنامه را در تهیه و نشر اخبار ایفا می‌کنیم و فضای مجازی هم به این مهم پر و بال داده است.

 

 

خبر و محدودیت

نگاهی متفاوت به دنیای خبر

در واقع می‌خواهیم با هم نگاهی متفاوت به دنیای خبر یا نیوز داشته باشیم اینکه چرا نمی‌توانیم بدون خبر زندگی کنیم؟ چرا در دنیای امروز اخبار سیاسی و اقتصادی مهم است؟ و چگونه است که پیشرفت و توسعه جوامع بشری به مقوله اطلاع‌رسانی وابسته است و یا بهتر است بگوییم چگونه اخباری باعث رشد کشورها و افزایش دانایی بشر می‌شود؟

اینکه چرا نمی‌توانیم بدون خبر زندگی کنیم نشان از جایگاه ویژه خبر می‌دهد اما در پاسخ به این سؤال که چرا اخبار اقتصادی و سیاسی توأمان با هم برای مردم مهم است و توجه ویژه دارند، پاسخ روشن است چرا که دقیقا ارتباط سفره و زندگی مردم با این دو حوزه، اجتناب ناپذیر است. چه کسی می‌تواند بگوید بالارفتن و پایین آمدن قیمت دلار بر معیشت مردم تأثیر نمی‌گذارد؟! و یا چه کسی می‌تواند بگوید انتخاب درست و آگاهانه مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی یا انتخابات ریاست جمهوری نمی‌تواند بر اقتصاد مؤثر باشد؟! مگر می‌شود تصمیمات کلان کشوری بر آینده فرزندان این سرزمین نأثیرگذار نباشد؟!

 

شفاقیت خبر و کرونا

اطلاع‌رسانی شفاف

به عنوان نمونه مهمترین خبری که در ۲۹ بهمن سال گذشته به طور رسمی در کشورمان اعلام شد شیوع ویروس منحوس کرونا بود که تا کنون منجر به تعطیلی بسیاری از کسب و کارها شده و نه تنها اقتصاد ایران که اقتصاد جهانی را دچار مشکلات عدیده کرده است و دقیقا اینجاست که باید حوزه خبر با اطلاع‌رسانی شفاف همراه با افزایش آگاهی و امید ایفای وظیفه کند و از مشکلات بکاهد.

چرا که با توجه به شرایط پیش آمده یک خبر زرد و پر از حواشی می‌تواند نه تنها روح و روان بلکه جان مردم را هم به بازی بگیرد که فوت تعدادی از هموطنانمان به علت استفاده خوراکی از الکل های دست ساز و غبراستاندارد، نمونه بارز آن است و اگر نبود اطلاع‌رسانی به موقع و صحیح، قطعا تلفات بیشتری داشتیم. پس نه تنها خود خبر که زمان انتشار و چگونه بودن خبر هم مهم است و می‌توان گفت دغدغه زمان بسیار مهمتر است.

 

تاثیر خبر اقتصادی بر پیشرفت کشور

 

اهمیت نشر بی‌طرفانه اخبار

پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز که نتیجه مذاکرات فشرده مسئولین کشورمان از اواخر سال ۹۴ با پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و سرانجام اوایل آبان سال ۹۸ به نتیجه رسید و تجارت آزاد ایران با اتحادیه به طور رسمی آغاز شد؛ خبر مهم دیگری است که در حوزه اقتصاد منتشر و برای مردم روزنه امید شد.

بنابراین نشر درست و بی‌طرفانه اخبار اقتصادی و سیاسی نه تنها باعث آگاهی مردم می‌شود بلکه جامعه را از یأس و خودکم‌بینی نجات می‌دهد و دقیقا عکس این موضوع  می‌تواند باعث اغتشاش و درگیری و ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه شود و چنانچه غفلت کنیم قطعا فرصت را به دشمنان و بدخواهان نظام دادیم تا آب را گل‌آلود کنند و به اهداف خود برسند.

چرایی توجه خاص مردم به اخبار حوزه سیاست هم همین طور است که یک دلیل آن دانایی و افزایش آگاهی سیاسی مردم نسبت به گذشته است و دلیل دیگر همانطور که ذکر شد ارتباط حوزه سیاست با معیشت مردم است چرا که چه بخواهیم یا نخواهیم در تمام کشورها تصمیمات سیاسی دولت‌های مختلف اعم از درست و نادرست بر رونق یا ضعف اقتصاد تأثیرگذار است و در کشور ما، برجام نمونه بارز آن است و کمتر کسی است که پیگیر اخبار برجام نبوده باشد.

 

به گزارش نیوز؛ دنیای خبر دنیایی گسترده و در عین حال محدود است.

 

سرباز  گوش به فرمان اخبار زرد نشویم

پیشرفت اقتصادی و سیاسی کشورها مستلزم توجه ویژه به دنیای خبر (نیوز) است و در واقع در شرایط کنونی، هر نوع خبری که به معیشت مردم مربوط شود مهم است و چون مهم است متأسفانه هستند افرادی که در حوزه خبر تنها در جهت سودجویی و کسب منفعت خود اخبار کذب یا اخبار زرد را منتشر می‌کنند و خواننده یا مخاطب را بر سر دو راهی شک و یقین می‌گذارند و اینجا رسانه وظیفه دارد با نشر به موقع اخبار مستند و صحیح، مانع نشر اخبار زرد شود و مردم هم باید این دقت نظر را داشته باشند که ناخواسته سرباز گوش به فرمان خبرهای زرد نشوند.

خبرهای زرد که نه تنها برای مخاطب خود ارزش قائل نیستند بلکه نگاه کالایی و شیء به مخاطب دارند و در واقع نگاه کاسبکارانه این نوع اخبار، آرامش جامعه را برهم می‌زند و قطعا جوامع و کشورهایی موفق هستند که ضمن توجه خاص، به زیبایی حوزه خبر را مدیریت می‌کنند تا از قطار پرسرعت پیشرفت و توسعه عقب نمانند.

 

توجه به خبر و پیشرفت افتصادی و سیاسی

 

بنابراین پیشرفت اقتصادی یک کشور بیش از آنچه که در نصور ماست به رسانه مرتبط است و اهمیت اخبار اقتصادی یک نشان کوچک از این سخن است؛ نشریات، سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، روزنامه‌ها و تلویزیون نقش برجسته‌ایی در پیشرفت یک کشور دارند چرا که ابزار مهم آگاهی و دانایی اعم از قلم، فیلم، تئاتر، تبلیغات، عکس و غیره را در اختیار دارند که چنانچه تعهد و وجدان کاری باشد و نظارت خوبی هم انجام شود قطعا پیشرفت و توسعه از نتایج آن است.

حایگاه خبر

 ویژگیهای مراجع خبری موفق

صداقت همراه با تعهد، نگاه فراجناحی به جریانات سیاسی، ارائه اخبار مستند و مقالات علمی همراه با تحلیل و داشتن تیم خبری که کار گروهی را ارج می‌نهند، سرعت عمل در انعکاس اهم اخبار، استفاده از ایده‌های نو همراه با خلاقیت، نگاه ویژه به حوزه‌های مورد نیاز جامعه از جمله  گردشگری و حوزه کودک و  شناسایی نخبگان از مهمترین ویژگیهای یک سایت، روزنامه، نشریات و دیگر مراجع خبری موفق است که می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق و با همراهی مخاطبان گامهای مؤثری بردارند و در تاریکی‌های خبری و ابهاماتی که عمدا به ذهن مخاطب وارد می‌کنند چراغ راهی باشند تا راه از بیراهه شناخته شود. به عنوان نمونه خبری در ذیل آورده شده که پیشنهاد می‌کنم مطالعه کنید.

۱۰ راه مهم افزایش اعتماد به نفس در حرکات و رفتار

نویسنده: حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/

 

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=253096

لینک منبع: پیشرفت اقتصادی مستلزم توجه ویژه به دنیای خبر است_نیوز_اقتصادی

https://www.news.ir/253096/%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D9%84%D8%A7%D8%B2%D9%85%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%AA/

نیوز


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.