خبر از https://www.news.ir

 به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس تهران در ۲۰ دقیقه ابتدایی امروز تا سقف یک میلیون و ۵۸۸ واحد صعود کرد اما پس از آن به سرعت نزول کرد و تا ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه به کمترین رقم روز یعنی یک میلیون و ۵۷۰ هزار واحد رسید. از آن پس شاخص کل با رشد اندکی تا عدد یک میلیون و ۵۷۹ هزار واحد پیش آمد تا بورس سه‌شنبه را در رقمی مشابه روز گذشته به پایان ببرد.

پیش گشایش امیدوارکننده

در پیش گشایش ارزش صف‌های خرید بیش از صف‌های فروش بود. ۱۸۹ نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید یک هزار و ۸۶۶ میلیارد تومان بود. نمادهای دی (بانک دی)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و خودرو (ایران خودرو) بیشترین صف خرید را داشتند.

همچنین ۲۸۰ نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش یک هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان بود. نمادهای وملی (گروه صنعتی ملی)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و کسعدی(کاشی سعدی) بیشترین صف فروش را پیش از ساعت ۹ صبح داشتند.

بدون تغییر نسبت به دیروز

در پایان معاملات سه‌شنبه، شاخص کل بورس تهران با رشد اندک ۱۳۲ واحدی در رقم یک میلیون و ۵۷۹ هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزش ۲ هزار واحدی ،  ۴۱۴ هزار و ۳۹۶ واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس نیز با افت اندکی به ۱۸ هزار و ۲۷۳ واحد رسید.

کگل (معدنی و صنعتی گل‌گهر) و حکشتی (کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران) نمادهای قرمزرنگ و شپنا (پالایش نفت اصفهان) و تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) نمادهای سبزرنگ بازار سه‌شنبه بودند که بیشترین اثر را بر شاخص داشتند.

آمار معاملات 22 مهر

ورود ۱۵۰ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس

در معاملات روز سه‌شنبه بازار سرمایه، خالص پول حقیقی وارد شده به بازار مثبت شد. بیشترین ورود پول حقیقی بورس سه‌شنبه به نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، و تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) اختصاص داشت.

امروز در سمت تقاضا، ۸۵ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۵ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز ۸۴ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۶ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد. روند این روزها نشان می دهد نبض بورس دست معامله گران حقیقی است و ذهنیت این گروه است که به راحتی جهت بازار سهام را تغییر می دهد.

پیشتازی ایران خودرو

بیشترین حجم معاملات بازار به نماد خودرو (ایران خودرو) اختصاص داشت، در معاملات بازار امروز تعداد ۲ میلیارد و ۹ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۴۹۹ سهم این شرکت معامله شد. پس از خودرو، خساپا (سایپا)، وتجارت (بانک تجارت)، وبصادر (بانک صادرات)، خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو)، وبملت (بانک ملت)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات)، وپارس (بانک پارسیان) و ذوب (ذوب آهن) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بیشترین ارزش معاملات بازار نیز به نماد خودرو (ایران خودرو) تعلق داشت که رقمی معادل ۷۷۹ میلیارد و ۷۳۴ میلیون تومان بود. پس از خودرو، خساپا (سایپا) وسپهر (سرمایه‎‌گذاری مالی سپهر صادرات)، دی (بانک دی)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، وبصادر (بانک صادرات)، شتران (پالایش نفت تهران)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، وتجارت (بانک تجارت) و وبملت (بانک ملت) به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

سنگینی بار صف‌های فروش

روز سه‌شنبه نسبت به روز گذشته ارزش صف‌های خرید افزایش یافت اما همچنان ارزش صف‌های فروش بیشتر از صف‌های خرید بود. ارزش صف‌های خرید بازار امروز هزار و ۵۳۲ میلیارد تومان بود که نسبت به دیروز ۲۴٫۹۶ درصد افزایش داشت. ارزش صف‌های فروش بازار نیز هزار و ۹۴۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته ۵٫۴ درصد افزایش یافت. در معاملات روز سه‌شنبه ارزش صف‌های فروش حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بیشتر از ارزش صف‌های خرید بود، همچنین ۸۵ درصد خریدها و ۸۴ درصد فروش‌های بازار به معامله‌گران حقیقی اختصاص داشت. به عبارت دیگر همانند روز گذشته حجم بالای عرضه‌های بازار شاخص کل را زمین‌گیر کرد.

روند شاخص سه شنبه

روند ساعتی شاخص هم وزن سه شنبه

لینک منبع: چه عاملی بورس را زمین گیر کرد؟ – نیوز

https://www.news.ir/225309/%DA%86%D9%87-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%D8%B1%D8%A7-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%9F/

نیوز


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.