خبر از https://www.news.ir

نیوز: جنگ جهانی دوم یک نبرد بین المللی و حقیقت شوکه کننده بود که به مدت ۶ سال و از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ ادامه داشت.

تمامی کشورهای بزرگ جهان از لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی در این جنگ حاضر بودند هر چند دو جبهه و اتحاد متفاوت را در دو سوی ماجرا با عنوان نیروهای محور متحد و متفقین تشکیل داده بودند.

در مورد این جنگ مطالب، فیلم ها و مستندهای فراوانی تهیه شده که هر کدام بخش هایی از حقایق آن را آشکار کرده اند.

ما نیز در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با واقعیاتی شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم آشنا کنیم تا عمق فاجعه را درباره مرگبارترین جنگ تاریخ بشر بهتر درک کنید.

 

 

۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم؛ قسمت اول+عکس

 

۱-  کشوری که بیشترین تلفات دوران جنگ جهانی دوم  را داشت اتحاد جماهیر شوروی بود که بیش از ۲۱ میلیون نفر را از دست داد.

۲- از هر ۵ سرباز آلمانی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند، ۴ نفر آنان در جبهه شرقی و در عملیات های تهاجمی و تدافعی علیه نیروهای روسی کشته شدند.

۳- بر اساس برآوردها بیش از ۱.۵ میلیون کودک در جریان هولوکاست کشته شدند که از این تعداد حدود ۱.۲ میلیون یهودی و ۱۰.۰۰۰ نفر نیز کولی بودند.

۴- هشتاد درصد از مردان روسیه که در سال ۱۹۲۳ به دنیا آمده بودند پس از پایان جنگ جهانی دوم دیگر زنده نبودند.

۵- بین سال های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵، متفقین بیش از ۳.۴ میلیون تن بمب را روی نیروها و قلمرو کشورهای دول متحد ریختند که به طور متوسط ۲۷.۷۰۰ تن در ماه است.

 

 

۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم؛ قسمت اول+عکس

 

۶- روسیه و ارتش سرخ به چندین مورد جنایت جنگی متهم شدند از جمله نسل کشی و تجاوز گسترده و سیستماتیک به بیش از ۲ میلیون زن و دختر آلمانی بین ۱۳ تا ۷۰ سال.

۷- حتی پس از ورود نیروهای متفقین نیز امکان نجات بسیاری از زندانیان حاضر در کمپ های آلمان وجود نداشت.

برای مثال، تنها در برگن-بلسن بیش از ۱۳.۰۰۰ زندانی پس از آزادی جان خود را از دست دادند. نزدیک به ۲.۵۰۰ نفر از ۳۳.۰۰۰ نجات یافته از اردگاه داخائو نیز مدت ۶ هفته پس از آزادی جانشان را از دست دادند.

۸- اغلب تاریخ نویسان بر سر این نکته توافق دارند که جنگ جهانی دوم با حمله آلمان به لهستان در اول سپتامبر ۱۹۳۹ آغاز شد.

برخی دیگر اما آغاز جنگ را بسیار زودتر و با حمله ژاپن به منچوری در ۱۸ سپتامبر ۱۹۳۱ می دانند. تعدادی نیز آن را تداوم جنگ جهانی اول با مدتی توقف بینشان می دانند.

۹- مکس هیلیگر یک نام مستعار و ساختگی بود که آلمان از آن برای انباشتن پول، طلا و جواهرات متعلق به یهودیان اروپا از آن استفاده می کرد.

۱۰- طولانی ترین نبرد جنگ جهانی دوم نبرد آتلانتیک بود که از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ ادامه یافت.

 

 

۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم؛ قسمت اول+عکس

 

۱۱- سرواژه به کار رفته برای حزب سوسیالیست ملی آلمان در ابتدا Nasos بود. واژه «نازی» از یک واژه باواریایی به معنای «ساده دل» گرفته شده و برای اولین بار به عنوان یک واژه تمسخرآمیز توسط کنراد هیدن که روزنامه نگار بود ابداع شد.

۱۲- در حدود ۶۰۰.۰۰۰ یهودی در ارتش ایالات متحده در دوران جنگ جهانی دوم حضور داشتند که بیش از ۳۵.۰۰۰ نفر از آنان کشته، زخمی، اسیر یا مفقود شدند. حدود ۸.۰۰۰ نفر از این افراد در میدان های نبرد کشته شدند با این وجود تنها دو سرباز یهودی آمریکایی در طول جنگ مدال افتخار دریافت کردند.

۱۳- نبرد بولژ (Bulge) بزرگترین و مرگبارترین نبرد برای نیروهای ایالات متحده تاکنون بوده است که در جریان آن بیش از ۸۰.۰۰۰ سرباز آمریکایی کشته شدند.

۱۴- تعداد نظامیان و غیرنظامیان روسی کشته شده در جریان محاصره لنینگراد از مجموع تلفات کلی نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در تمام طول جنگ جهانی دوم بیشتر بود.

۱۵- نازی ها در طول جنگ حدود ۱۲ میلیون غیرنظامی را به قتل رساندند که نزدیک به ۶ میلیون نفر از آنان یهودی بوده و در جریان هولوکاست در اتاق های گاز یا به اشکال دیگر به قتل رسیدند.

 

 

۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم؛ قسمت اول+عکس

 

۱۶- در جریان جنگ جهانی دوم، ژاپنی ها بیش از ۹.۰۰۰ بالن و دیگر پرنده های کاغذی که مواد منفجره و بمب های ضد نفر حمل می کردند را علیه نیروهای آمریکایی به کار گرفتند. بیش از ۱.۰۰۰ بالن به اهداف خود برخورد کرده و برخی از آن ها حتی به میشیگان نیز رسیدند. تنها تلفات انسانی ناشی از این بمب های بالنی کشته شدن ۶ آمریکایی (شامل ۵ کودک و یک زن باردار) در جریان یک پیک نیک در اوریگون بود.

۱۷- سواستیکا یا همان صلیب شکسته قرمز رنگ نماد رایش سوم یک نماد مذهبی باستانی است. این نام از یک واژه سانسکریت به معنای صلیب شکسته گرفته شده که توسط تمدن های باستانی به عنوان نماد باروری و خوش شانسی به شمار می آمد..

۱۸- تاکتیک انتحاری کامیکازه (به معنای باد الهی) ژاپنی ها در ۱۹ اکتبر ۱۹۴۴ توسط دریادار اونیشی در تلاش برای جبران برتری تکنولوژیکی نیروهای آمریکایی پیشنهاد شد.

اگر چه در مورد اعداد و ارقام اجماعی وجود ندارد اما حدود ۲.۸۰۰ خلبان کامیکازه در جریان این عملیات های انتحاری کشته شدند اما توانستنند ۳۴ کشتی آمریکایی را غرق کرده، به ۳۶۸ فروند دیگر آسیب وارد نموده، ۴.۹۰۰ ملوان آمریکایی را کشته و بیش از ۴.۸۰۰ نفر را نیز مجروح سازند.

 

 

نیوز

 

۱۹- در سال ۱۹۳۵، رابرت واتسون-وات، مهندس بریتانیایی، در حال کار بر روی یک تکنولوژی جدید موسوم به «اشعه مرگ» بود که با استفاده از امواج رادیویی هواپیماهای دشمن را ساقط می کرد.

نتیجه تحقیقات او در این زمینه به توسعه و تولید سیستم های راداری منتهی گردید که در آن زمان کشف و مسافت یابی رادیویی نام داشت.

۲۰- بسیاری از یهودیان تحت آزمایشات پزشکی بیرحمانه قرار گرفتند. برای مثال، پزشکان آلمانی بیضه های مردان و تخمدان های زنان یهودی را با اشعه ایکس بمباران می کردند تا تاثیر دُزهای مختلف را بر روی عقیم شدن آنان اندازه گیری نمایند.

پزشکان نازی بارها استخوان های زندانیان یهودی را می شکستند تا دریابند که بعد از چند بار شکستگی دیگر استخوان ها قابلیت بهبودی را از دست می دهند. آن ها با چکش به جمجمه مردان و زنان یهودی ضربه می زدند تا ببینند که جمجه انسان تا چه مقدار در برابر این ضربات مقاومت دارد.

همچنین آزمایشاتی روی آن ها برای تشخیص فشارهای اتمسفری روی بدن انسان انجام می گرفت. علاوه بر این بیماری ها و داروهای متعددی به بدن این افراد تزریق شده و اندام ها و ماهیچه های آنان برای آزمایشات پیوندی قطع می گردید.

 

 

نیوز

 

۲۱- دکتر جوزف منگل (فرشته مرگ) از حدود ۳.۰۰۰ دوقلو که اکثراً رومانیایی و یهودی بودند برای آزمایشات ژنتیک دردناک خود استفاده کرد که تنها حدود ۲۰۰ نفر از آنان زنده ماندند.

از آزمایشات او می توان به درآوردن چشم یکی از دوقلوها و پیوند زدن آن به پشت سر دیگری یا تغییر رنگ چشم آن ها از طریق تزریق رنگ بود. در یک مورد، دو دوقلوی رومانیایی در تلاش برای ایجاد دوقلوهای به هم چسبیده به هم دوخته شدند.

۲۲- علاوه بر یهودیان و کولی ها، گروه مذهبی موسوم به شاهدان یهووه نیز در اردوگاه های مرگ نازی ها زندانی و کشته شدند.

۲۳- تصمیم به اجرای «راه حل نهایی» یا Die Endlosung  (از بین بردن یهودیان) در ۲۰ ژانویه ۱۹۴۲ در کنفرانس وانسی در برلین گرفته شد.

هاینریش هیملر معمار اصلی این برنامه بود اما اولین استفاده از عبارت «راه حل نهایی برای مشکل یهودیان» در واقع در خاطرات تزار نیکلاس روسیه در سال ۱۸۹۹ بوده که در آن به کشتن یهودیان به خاطر ایدئولوژی صهیونیسم اشاره شده است.

۲۴- بسیاری از تاریخدانان بر این باورند که نبرد استالینگراد (۱۹۴۲ تا ۱۹۴۳) نه تنها مرگبارترین نبرد در تاریخ بشر است (۸۰۰.۰۰۰ تا ۱.۶۰۰.۰۰۰ تلفات) بلکه نقطه عطفی در تاریخ جنگ جهانی دوم بود که همه چیز را تغییر داده و توقف هیتلر و شکست های بعدی او را رقم زد.
۲۵- جنگ جهانی دوم در ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ به پایان رسید، زمانی که نماینده ژاپن توافق تسلیم شدن را در خلیج توکیو و بر روی ناو یو اس اس میزوری امضا کرد.

 

 

نیوز

۲۶- آن فرانک و خواهرش در مارس ۱۹۴۵ در مارس ۱۹۴۵ و یک ماه پیش از آزادسازی زندانیانش در آوریل ۱۹۴۵ در کمپ برگن-بلسن کشته شدند. نزدیک به ۵۰.۰۰۰ نفر در این اردوگاه جان خود را از دست دادند و بعد از تخلیه آن توسط نیروهای بریتانیایی، سربازان این کشور این اردوگاه را برای جلوگیری از شیوع تیفوس به آتش کشیده و خاکستر کردند.

۲۷- دیوید وایمن، در کتاب خود با عنوان «تنها گذاشتن یهودیان»، ادعا کرده که شکست در بمباران اردوگاه های اسرا در آلمان نتیجه بی تفاوتی متحدین به سرنوشت یهودیان بوده و نه غیرعملی بودن آن.

۲۸- علیرغم خطراتی که داشت، هزاران نفر به نجات یهودیان کمک کردند. برای مثال، کشور دانمارک تمامی یهودیان خود را از کشته شدن به دست نازی ها نجات داد. و شخصیت هایی مانند رائول والنبرگ، اسکار شیندلر و چیونه سویگهارا نیز جان هزاران یهودی را نجات دادند.

۲۹- از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ بودجه دفاعی ایالات متحده از ۱.۹ میلیارد دلار به ۵۹.۸ میلیارد دلار افزایش یافت.

۳۰- نیروی هوایی ایالات متحده بخشی از ارتش (نیروی زمینی) این کشور در جریان جنگ جهانی دوم بود که تا پایان جنگ به بخشی مجزا تبدیل نشد.

 

 

نیوز

 

جنگ جهانی دوم و شگفتیها

۳۱- در سال ۱۹۴۱، یک سرباز آمریکایی ماهی ۲۱ دلار حقوق دریافت می کرد. یک سال بعد این دستمزد به ۵۰ دلار افزایش یافت.

۳۲- زیردریایی های یوبوت آلمانی بیش از ۲.۰۰۰ کشتی متعلق به متفقین را غرق کردند در حالی که تلفات خود تنها ۷۸۱ فروند بود.

۳۳- بیش از ۶۵۰.۰۰۰ خودرو جیپ در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. کارخانه های آمریکایی همچنین بیش از ۳۰۰.۰۰۰ پرنده نظامی، ۸۹.۰۰۰ تانک، ۳ میلیون قبضه مسلسل و ۷ میلیون قبضه تفنگ در این مدت تولید کردند.

 

ادامه دارد…

لینک منبع: ۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم؛ قسمت اول+عکس – نیوز

https://www.news.ir/271332/%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%85-%DB%B1%DB%B0%DB%B0-%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%AA-%D8%B4%D9%88%DA%A9%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D9%88/

نیوز


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.